Geografickou ale i turistickou dominantou Liberce je nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu, Ještěd (1012 m. n m.), který je historicky spojen i s místními hasiči.
Liberečtí profesionální i dobrovolní hasiči uskutečnili v roce 1949 cvičení a dálkově dopravili vodu pomocí přenosných stříkaček z místa pod dolní stanicí lanové dráhy až na samotný vrchol Ještědu. V sedmdesátých letech dvacátého století na ně navázali kolegové, kteří trasu ještě prodloužili.
V roce 1989 se na počest svých předchůdců rozhodlo osm profesionálních hasičů ze stanice Liberec pod vedením Jiřího Svobody dobýt vrchol Ještědu netradičním hasičským způsobem. Použili k tomu originální metodu, při které postupně pokládali, spojovali, rozpojovali a následně zase smotávali požární hadice vždy tak, aby na trase ležely stále spojeny tři hadice. Tentokrát k tomu nevolili trasu pod lanovkou jako jejich předchůdci, ale po komunikacích. Slavnostní start proběhl u liberecké radnice, dále trasa vedla po veřejné silnici až ke vstupním dveřím horského hotelu na vrcholu. Akce vzbudila velkou diváckou pozornost, což hasiče na cestě velmi povzbuzovalo.
Průběh celé akce dozorovala i státní notářka, neboť hasiči se rozhodli pokusit se neobvyklým výkonem o zapsání do Guinnessovi knihy rekordů. Originální akce byla zapsána do české verze rekordů.
Několik technických údajů a zajímavostí k samotné akci:
Datum: 1. dubna 1989
Start: 8:40, liberecká radnice
Cíl: 12:20, Ještěd (horský hotel)
Převýšení: 660 m
Délka trasy: 13,3km
Postupně položeno 626 dílů hadic „C“
Spotřebováno 15 litrů čaje a 1 kg čokolády
Tým osmi hasičů ztratil na váze během akce celkem 20 kg