1945-1947

Zásahová činnost po II. světové válce

V období po druhé světové válce musely zásahové požární jednotky čelit nejen poměrně velkému množství požárů, které často vznikaly záměrně s úmyslem poškodit obnovující se poválečné hospodářství, ale také dalším mimořádným událostem.

V roce 1945 došlo v důsledku sabotáže k požáru skladů munice v prostorách dnešního závodiště TJ Družba v Pavlovicích. Předvánoční období roku 1945 bylo ve znamení velkého železničního neštěstí u Křížan, při kterém pomáhalo několik libereckých hasičských sborů. Tehdy v souvislosti s touto událostí došlo ke ztrátám na životech několika českých občanů a sovětských vojáků.

Dne 29. ledna 1946 zasahovali liberečtí hasiči při požáru vily v Nových Pavlovicích v Liberci. Při tomto zásahu utrpěl smrtelný úraz jeden ze zasahujících hasičů, zemřel při hašení požáru střechy po pádu z výšky asi 8 metrů, Václav Hodač. V lednu 1947 napáchal škodu 12 milionů korun požár textilky v Kateřinkách a v září téhož roku v Českých vlnařských závodech v Liberci způsobil oheň škodu 15 milionů korun.

Použité zdroje:
www.liberec.cz
Zdroj – fotografie: Fotografie – zdroj: Krajská vědecká knihovna Liberec sign. TF15/2, TF15/3; Státní okresní archiv Liberec – nesetříděné fotografie; www.pozary.cz