24 .
srpna
2018

Mistrovství České republiky v požárním sportu v Liberci

Ve dnech 24. – 26. 8. 2018 se v Liberci uskutečnilo Mistrovství České republiky v požárním sportu družstev. Jednalo se již o 47. mistrovství HZS ČR a 65. mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Na sportovním podniku se v jednotlivých disciplínách požárního sportu představila družstva mužů jednotlivých krajů Hasičského záchranného sboru České republiky. Družstva mužů, žen a také jednotlivci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, včetně dorostu. Soutěží se také zúčastnily týmy hostů z České hasičské jednoty, Moravské hasičské jednoty a reprezentace profesionálních hasičů Slovenské republiky.

Slavnostnímu zahájení byli přítomni významní hosté – ministr vnitra Jan Hamáček, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, primátor města Liberec Tibor Battyány, první náměstek starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jaroslav Salivar.

Soutěžní klání bylo rozděleno do tří soutěžních dnů, z nichž první byl zahájen výstupem na cvičnou věž v Home Credit Areně. Bylo to v historii mistrovství poprvé, kdy se výstup na cvičnou věž uskutečnil v podmínkách krytého sportovního areálu a výsledek předčil všechna očekávání. Ve sportovní hale byla v průběhu závodu vytvořena skvělá atmosféra, která nezapomenutelným způsobem podtrhla všechny soutěže i slavnostní ceremoniál, který se zde odehrál k zahájení celého mistrovství.

Ostatní disciplíny – běh na 100 metrů s překážkami, štafeta 4 x 100 metrů, požární útok – se uskutečnily na sousedním atletickém a fotbalovém stadionu v areálu SportParku Liberec ve zbývajících dvou dnech.

Z výsledkové listiny:
Ve výstupu na cvičnou věž po zavěšeném žebříku se mezi ženami nejlépe umístila Markéta Marková z SDH Dolní Černá časem 7,59 s. V kategorii mužů zvítězil Daniel Klvaňa z SDH Oznice v čase 14,13. Mistryněmi republiky v požárním sportu pro rok 2018 se staly ženy z SDH Poniklá (Liberecký kraj). V soutěži družstev si zlaté medaile odvezl SDH Mistřín (Jihomoravský kraj). V kategorii Hasičských záchranných sborů vybojovalo prvenství v celkovém hodnocení družstvo HZS Plzeňského kraje, které tak po sedmi letech vystřídalo na vedoucí pozici HZS Moravskoslezského kraje.

Použité zdroje:
Informace – zdroj: podklady k tiskové zprávě z MČR 2018 – Jaroslava Čečrdlová, Ph.D.