ledna

Požár zámku v obci Zahrádky

K požáru zámku v obci Zahrádky došlo ve čtvrtek 30. ledna 2003. Na místo bylo vysláno celkem 8 jednotek požární ochrany s 9 cisternovými automobilovými stříkačkami, automobilovým žebříkem, plošinou, kontejnerem pro výměnu tlakových lahví zasahujících hasičů a další požární technikou. V době příjezdu hasičů byla ohněm zachvácena střecha levého průčelí zámku. Při prvotním průzkumu hasiči uvnitř hořící budovy nenalezli žádné osoby. Velitel zásahu rozhodl o natažení vodních proudů ze suterénu zadního traktu po schodišti až do podkroví. Další vodní proudy byly vedeny z výškové techniky na střechu zámku. Požár se pod měděnou střechou nekontrolovatelně šířil a postupně zachvátil i zvonici a další zámeckou věž. Následně došlo ke zřícení zvonice, ta prorazila strop do velkého sálu, čímž došlo k dalšímu rozšíření požáru do druhého patra. Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu 31. ledna v 19.30 hodin a zcela uhasit až v ranních hodinách 2. února. Zásah komplikovaly teploty pod bodem mrazu a sněžení. Vysoká teplota pod měděným opláštěním střechy znemožňovala zásah z půdního prostoru a pomohla k rychlému šíření požáru po dřevěných konstrukcích. Oheň poničil téměř celý objekt včetně vybavení. Škoda na budovách přesáhla 87 milionů a na vnitřním vybavení 4,5 milionu korun. Při likvidaci požáru utrpěl zranění 1 profesionální a 1 dobrovolný hasič.