28 .
května

Dopravní nehoda ve Svoru

Ve čtvrtek 28. května ve 13:48 hodin přijalo krajské operační a informační středisko hlášení o dopravní nehodě na komunikaci I/9 ve Svoru na Českolipsku.

Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o dopravní nehodu nákladního a osobního automobilu, při které zůstal uvnitř zaklíněn řidič osobního automobilu. Zaklíněného muže hasiči pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení z vozidla vyprostili a předali ZZS Libereckého kraje, která ho letecky transportovala do Krajské nemocnice Liberec.

Po střetu vozidel docházelo také k masivnímu úniku provozních kapalin z nádrže nákladního automobilu, přibližně 400l. Hasiči provizorně zamezili úniku nafty z nádrže pomocí dřevěných kolíků. Na místo byly povolány další síly a prostředky se sorbentem, čerpadlem a jímacími nádobami. Únik nafty díky použití granulátu zpomaloval a látka byla postupně přečerpávána do připravených nádob. Hasiči takto odčerpali cca 150l nafty. Ve spolupráci s místně příslušným orgánem ochrany životního prostředí bylo následně řešeno odstranění kontaminované zeminy o délce cca 10 m. Jednotky provedly zároveň i posyp komunikace 200 kilogramy sorbentu.